Hypotéka

Foto hypotéka

Hypotekárny úver na nákup nehnuteľnosti

Hypotekárny úver je síce záväzkom na niekoľko rokov, ale pre rad ľudí predstavuje jedinú možnosť, ako si splniť sen o vlastnom bývaní. Kúpa bytu alebo domu je tou najlepšou investíciou do budúcnosti, ktorú raz ocenia aj Vaši potomkovia.

Čo je ale dobré vedieť o hypotekárnom úvere a na čo sa pripraviť, ako o neho požiadate banku či nebankové spoločnosť ?

Hypotéka až na 30 rokov

Bankové a nebankové hypotéky sa splácajú 5 až 30 rokov a finančné inštitúcie požadujú záložné právo k nehnuteľnosti. To im dáva istotu, že v prípade nesplácania získajú svoje finančné prostriedky späť predajom založenej nehnuteľnosti. Hypotéky prinášajú najnižšiu úrokovú sadzbu medzi úvermi a spravidla je úrok najvýhodnejší v bankách. Súkromné spoločnosti pokrývajú vyšším úrokom väčšiu mieru rizika, zato sú schválené viac žiadateľom.

Až 100% hodnoty založenej nehnuteľnosti

Hypotekárne úvery slúžia nielen na nákup nehnuteľnosti, ale aj na jej modernizáciu, údržbu alebo refinancovanie starej hypotéky. Výška hypotéky sa odvíja od hodnoty založenej nehnuteľnosti a pohybuje sa okolo 70%, ale naraziť môžete až na 100%. U hypoték bez dokladovania príjmu môžete zvyčajne dosiahnuť na 50% hodnoty nehnuteľnosti. Minimálna výška hypotéky činí 7 tisíc eur, ale každá finančná inštitúcia má túto hranicu stanovenú inak.

Variabilná alebo fixná úroková sadzba

Záujemcovia o hypotéku si môžu vybrať úročenie úveru variabilnou alebo fixnou sadzbou. Variabilná úroková sadzba sa mení po roku, mesiaci, ale i napríklad každý deň a klient podstupuje riziko, že by mohla v budúcnosti vzrásť. Fixná sadzba sa hodí pre klientov, ktorí chcú rovnakú výšku mesačných splátok. Táto sadzba sa nemení po dobu jedného až piatich rokov.

Dostatočná bonita alebo ručiteľ

Najmä banky posudzujú žiadateľa o hypotekárny úver z hľadiska schopnosti úver splácať. Požadujú preukázanie pravidelného príjmu, preverujú jeho platobnu históriu a kontrolujú súčasné záväzky v registroch dlžníkov.Pri nedostatočnej bonite alebo hodnote zástavy nehnuteľnosti môže banka vyžadovať ručiteľa pre prípad platobnej neschopnosti žiadateľa.

Nevýhody hypotéky

Záväzok na dlhú dobu
Riziko zdraženie pri zmene fixácie
Len na potreby bývania

Výhody hypotéky

Výhodnejšie ako platiť nájom
Výhodná úroková sadzba
Malé riziko

Nejnovější články


Ako hospodáriť s peniazmi

Ako hospodáriť s peniazmi?

Stáva sa Vám, že ku koncu mesiaca zistíte, že nevyjdete s peniazmi. Naučte sa hospodáriť s peniazmi a neobávajte sa pred výplatou otvoriť peňaženku alebo nahliadnuť na bankový účet. Poradíme Vám, ako na to!

Kde nájsť peniaze

Kde nájsť peniaze navyše?

Tiež sa vždy pousmejete nad odporúčaním, aby ste si odkladali 20 až 40% zo svojho príjmu na neočakávanej výdavky a vytvárali si finančnú rezervu? Kde nájsť peniaze navyše? Poradíme Vám, ako na to!

Ako sa zbaviť dlhov

Ako sa zbaviť dlhov?

Ako sa natrvalo zbaviť svojich dlhov a konečne sa oslobodiť od hrozieb exekúcie? Nie vždy je to ale jednoduché, prinášame Vám na to odpovede.